Manufacturer of a wide range of products which include 48mm masking tape, high temperature masking tapes and crepe paper masking tapes.
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 41-60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Backing Material | PVC |
| Brand | Nerotek |
| Color | Light Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Packaging Type | Roll |
₹ 150 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 20 m |
| Material | Crepe Paper |
| Usage/Application | Body Shop Painting in Automotive Applications Masking in PCB Manufacturing Process |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Nero |
| Color | Light Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | <20 mm |
| Tape Length | 10-20 m |
| Usage/Application | Packaging, Binding |
| Color | Light Yellow |
| Brand | Nerotek |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are one of the renowned manufacturers and traders of the finest quality range of Crepe Paper Masking Tapes. These products are manufactured with great precision in a well-equipped infrastructure unit. This range of products is recommended for general painting and masking applications. These products are highly acclaimed for high tensile strength, flexibility, and various other qualitative attributes. Moreover, for the customers’ convenience, the entire production process is conducted in strict adherence with the industry standards and norms.
Features:
Gaurav Kumar (Business Head)
Nerotek Tapes Pvt. Ltd.
No 290, Eshwara Farm,Kodigehalli,Vishwaneedam Post
Bengaluru - 560091, Karnataka, India