We are a leading Manufacturer of black hdpe tape, white tissue tapes, high temperature resistant tape, foil scrim kraft tape, non woven adhesive tape and single sided polyester tape from Bengaluru, India.
₹ 200 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Color | Black |
| Tape Length | 10-20 m |
| Brand | Nerotek |
| Usage/Feature | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
₹ 156 / Piece Get Latest Price
| Tape Length | 40-50 m |
| Color | White |
| Tape Width | 40-60 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Nerotek |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
₹ 33 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 10 m |
| Length | 10 M |
| Thickness | 1mm |
| Adhesive | Acrylic Based |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Brand | Nero |
| Color | Yellow |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Type | Single Sided |
| Packing Type | Roll |
| Brand | Nero |
| Length | 15 m |
| Width | 2inch |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Width | 1- 20 mm |
| Tape Length | 5 m |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Packing Type | Roll |
| Type | Single Sided |
| Brand | Nero |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 20-40 mm, 60-80 mm, 40-60 mm, 0-20 mm |
| Tape Length | 40-50 m |
| Length | 10 - 20 m |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Pattern | Plain |
| Type | Double Sided |
| Material | Polyester |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Material | Masking Tape |
| Usage/Application | Lamination |
| Brand | Nero Tek |
| Tape Length | 20-30 m |
| Tape Width | 0-20 mm |
| Type | Single Sided |
| Color | White |
| Size | 10mm-150mm |
| Usage | Packaging |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Tape Thickness | 0.21 mm |
₹ 130 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 10-20 m |
| Usage/Application | Packaging,Binding |
| Brand | Nerotek |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 100 Roll
We offer a wide variety of Aluminum Foil Tapes, which are manufactured and supplied to our esteemed patrons. These tapes are coated with rubber based pressure sensitive glue, which caters an exceptional barrier to vapor and conform to irregular surfaces. Further, these tapes find extensive application in varied fields. Apart from this, these are available in various thicknesses.
Features:
₹ 33 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 5 m |
| Brand | Nerotek |
| Packaging Type | Box |
| Surface Of Application | Metal, Plastic |
| Color | Clear and Grey |
| Material Compatibility | Plastic, Metal |
| Chemical Resistance | Acids |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 7M to 8M |
| Thickness | 1.2 mm |
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 10-20 m, 20-30 m |
| Type | Adhesive |
| Temperature Resistance | Maximum 260 Degree C for 20 seconds |
| Adhesive Strength | 2.0 N/cm |
| Ultimate Elongation | 12 Percent |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Tape Length | 10-20 m |
| Type | Single Sided |
| Brand | Nerotek |
| Operating Temperature | -269 Degree C (-452 Degree F) (Low) |
| Material | Kapton |
| Length | 10m |
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Color | Multi |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Width | 1inch to 4inch |
| Material | PVC |
| Features | waterproof |
| Roll Length | 10m |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5mm |
| Packaging Type | Roll |
| Color | Black |
| Material | Pvc |
| Usage/Application | Sealing |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Nero |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are recognized as the manufacturer and supplier of the Gasket Tapes. The tapes posses a die-cut gasket in place for assembly or dress a gasket to improve its sealing characteristics and are chemical resistant in nature. Due to this, it is extensively used for both high and low-temperature applications. These tapes are great in elasticity, are durable and resistance to humidity. Apart from this, we are providing these tapes to our clients in different thickness, dimensions, and quantity. Moreover, we provide these tapes at the client's end.
Features:
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Pattern | Plain |
| Usage | Packaging |
| Length | 20 m |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Is It Water Proofing | Waterproof |
| Packaging Type | Roll |
| Temperature Resistance Degree Celsius | -70 - 260 Degree celsius. |
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 0-20 mm |
| Color | White |
| Tape Length | 0-10 m |
| Usage/Feature | Industrial |
| Material | Fiberglass |
| Brand | Nero |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Adhesive |
₹ 125 / Roll Get Latest Price
| Tape Length | 10 m |
| Tape Width | 0-20 mm |
| Usage/Application | Packing Industry |
| Backing Material | Pvc |
| Brand | Nero |
| Packaging Type | Roll |
Innovations are our forte and the range of Rubber Adhesive BOPP Tapes offered by us is specially designed to cater to the ever-changing needs of the industry. The entire range of products is highly acclaimed for various attributes and features. To keep pace with the current trends in the market, we offer these products in accordance with the specified standards and norms of the industry.
Qualitative features:
Gaurav Kumar (Business Head)
Nerotek Tapes Pvt. Ltd.
No 290, Eshwara Farm,Kodigehalli,Vishwaneedam Post
Bengaluru - 560091, Karnataka, India