Offering you a complete choice of products which include pu foam sheet, ixpe foam sheet, epdm foam sheet, epe foam sheet, xlpe insulation foam sheet and nitrile foam sheet.
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10 - 20 mm |
| Material | PU |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Industrial |
| Density | 0.43 - 1.05 g /cm3 |
| Temp. Range | -30 degree C to +90 degree C |
₹ 350 / Roll Get Latest Price
| Thickness | 0.1-10mm |
| Color | Blue |
| Usage/ Application | Industrial |
| Tensile Strength Kg Per Square Cm | 3.4kg/cm2 |
| Tearing Strength | greater than or equal 0.25 |
| Temperature Deg Celsius | -50 degrees C to 80 degrees C |
| Width | 0.8-1.5 m |
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 5 to 8 cm |
| Material | EPDM |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Brand | Nerotek |
| Country of Origin | Made in India |
| Length Foam | 1 to 2 Feet |
₹ 240 / Sheet Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 30 - 45 mm |
| Type | Anti Static |
| Brand | Nero Tek Tapes |
| Density Kg M | 20 - 25 kg/Cubic Meter |
| Features | High Durability |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 1 to 12 mm |
| Usage/ Application | Industrial |
| Material | XLPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 30kg/m3 |
| Width | 1200 mm |
₹ 110 / Square Meter Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Wall Thickness | 10mnm to 12mm |
| Density | 60 - 70 kg/m3 |
| Length | 10m |
| Temperature Range | -50 Degree C to +105 Degree C |
| Packaging Type | Roll |
Gaurav Kumar (Business Head)
Nerotek Tapes Pvt. Ltd.
No 290, Eshwara Farm,Kodigehalli,Vishwaneedam Post
Bengaluru - 560091, Karnataka, India